SMARTARE BYGGPROJEKT - FRÅN 0 TILL 100 OM HUR MAN ARBETAR I MOLNET

Har du funderingar på om molnlösningar är rätt för dig och din organisation? Då är detta webbinarium något för dig. 

SMARTARE BYGGPROJEKT - FRÅN 0 TILL 100 OM HUR MAN ARBETAR I MOLNET

Under det här webinariet guidar vi dig genom fördelarna med att att arbeta i molnet i dina byggprojekt. Vi kommer att prata om hur användningen av molnlösningar kan lösa vanliga projektstyrningsproblem, öka produktiviteten och förbättra samarbetet i dina projekt. Vi kommer att visa några specifika exempel på hur det kan göras med hjälp av Autodesk Construction Cloud (ACC).

Vid detta tillfälle kommer vi också besvara vanliga frågor kring molnlösningar - så som säkerhet, begränsningar, svårigheter kring implementation av lösningar, skalbarhet och interoperabilitet mellan plattformar. 

Du behöver inte ha några förkunskaper om molnlösningar för att delta i webbinariet. Notera att webbinariet är på engelska.

Webbinarier

Naviate-fika med fokus: Fi2XML

23 oktober 2025

Fi2XML används för att överföra areainformation från rumsobjekt i Revit till fastighetssystem som SWG FM Access. I Naviate pensioneras och utgår nu den befintliga funktionen. Du hittar istället en nyutvecklad version i Symetri Labs med förbättrat gränssnitt och nya möjligheter. Anmäl dig här!

Läs mer
Webbinarier

Varför gick vårt projekt åt skogen?

24 oktober 2025

I byggbranschen är det vanligt att projekt drar ut på tiden och att kostnaderna skenar. Men måste det verkligen vara så? På vårt webbinarium 24 oktober kommer vi prata om hur rätt data och lösningar kan hjälpa oss att förstå, förutse och förbättra våra byggprojekt. Anmäl dig här!

Läs mer
Webbinarier

Monitorering och distribution av programvarulicenser

05 november 2025

I detta webbinarium får du veta hur Symetris lösningar CQFlexMon och CQi hjälper dig att ta kontroll över din mjukvarumiljö - från monitorering av licensanvändning till central distribution och hantering av applikationer.

Läs mer